Taylor Swift fan-sitedaily blog

TAYLOR NA OBÁLKE ČASOPISU TIME + rozhovor

Publikované 08.12.2017 v 15:15 v kategórii News, prečítané: 63x

Prvý rozhovor Taylor od svojho návratu do hudobného sveta nebol prekvapivo o novom albume "Reputation" ako sme očakávali - avšak Taylor poskytla rozhovor pre časopis TIME na veľmi dôležitú téme: prípad sexuálneho obťažovania, ktorého obeťou bola v roku 2013, a na ktoré sa možno pamätáte z blogu, keď som vám sem pridávala pojednávania zo súdu v auguste tohto roku.

Mnohé ženy sa vďaka jej príbehu otvorili tejto tématike a začali na sociálnych sieťach hovoriť o svojich nepríjemných zážitkoch, kde používali hasthag #MeToo.

Preložila som vám celý rozhovor a zároveň som sem hodila aj odkaz na galériu s HQ obálku časopisu a jednou kvalitnou photoshoot fotkou pre TIME:

Prečo bolo pre vás dôležité, aby ste sa vyjadrili k tomu, čo sa vám stalo?

V roku 2013 som sa stretla s DJom z jednej poprednej domácej rozhlasovej stanice na jednom z mojich meet and greets. Keď sme pózovali pred fotoaparátom, položil ruku pod moju sukňu a chytil ma za holý zadok. Poskočila som na bok, aby som sa od neho vzdialila, ale nechcel sa odo mňa odlepiť. Vtedy som bola na hlavnom turné v aréne a v miestnosti bolo veľa ľudí, ktorí videli čo sa deje. Myslela som, že ak by bol dosť krutý na to, aby ma napadol za týchto riskantných okolností a vysokých stávok, predstavte si, čo by mohol urobiť zraniteľnej mladej umelkyni, ak by dostal takú šancu. Bolo dôležité nahlásiť tento incident na jeho rozhlasovú stanicu, pretože som cítila, že by to mali vedieť. Rozhlasová stanica to prešetrila a vyhodili ho. O dva roky neskôr ma zažaloval.

Ako ste sa cítili, keď ste svedčili?

Keď som svedčila, už som bola celý týždeň na súde a musela som sa pozerať na toho mužského advokáta, hlupáka čo obťažoval môj tím vrátane mojej matky s nepríjemnými detailmi a smiešnymi podrobnosťami a obviňovať ich aj mňa z klamstva. Moja mama bola po vypovedaní tak rozrušená, že jej bolo natoľko zle, že sa nedostavila k súdu v deň, keď som vypovedala ja. Bola som nahnevaná. V tom momente som sa rozhodla vzdať akýchkoľvek súdnych formalít a odpovedať na otázky tak, ako sa to stalo. Tento človek to nepovažoval za žiadne formality, keď ma napadol, a jeho právnik dával nezdvorilé otázky mojej mame tak prečo by som mala byť zdvorilá? Povedali mi, že to bolo načase aby niekto použil slovo "riť" na federálnom súde v Koloráde.

Ako ľudia reagovali na váš príbeh?

Ľudia vo veľkej miere podporovali môj príbeh od začiatku súdneho procesu v auguste, ale predtým som strávil dva roky čítaním tituliek, ktoré zneli asi takto "Taylor Swift Butt Grab Case" s množstvom internetových trolov, ktoré parodovali to, čo sa mi stalo. Podrobnosti boli všetky skreslené, ako to bohužiaľ často býva. Väčšina ľudí si myslela, že to ja ho žalujem. V súdnej sieni sa ozval čudný povzdych, keď ma oslovili na súde ako odporcu. Dokonca som telefonovala s Keshou a pomohlo mi, že som mohla hovoriť s niekým, kto prešiel takýmto zničujúcim súdnym procesom.Akú radu by ste dali svojim fanúšikom po takejto skúsenosti?Povedala by som ľuďom, ktorí sa ocitnú v tejto situácii, že obete v prípade sexuálneho obťažovania a útoku vinia v prvom rade seba. Obviňovali by ste sa za to čo sa stalo, že ste o tom takto informovali a za to, že ste to nenechali len tak. Môžete mať pocit, že preháňate pretože to tak pretvorila spoločnoť, ktorá z toho urobila normálnu vec. Moja rada je, aby ste nevinili seba a neprijímajte vinu, ktorú sa ostatní pokúšajú hodiť na vás. Nemali by ste byť obviňovaní z toho, že čakáte 15 minút alebo 15 dní alebo 15 rokov na riešenie sexuálneho útoku alebo obťažovania alebo na výsledok toho, čo sa stane s osobou potom čo sa príde na to, že vás obťažoval/a.

Je to prelomový moment akým premýšľame o sexuálnom útoku a obťažovaní v kultúre?

Myslím si, že tento okamih je dôležitý na to, aby sme si uvedomili, ako rodičia hovoria so svojimi deťmi a ako obete spracovávajú svoju traumu, či už je to pre nich nové alebo staré. Odvážne ženy a muži, ktorí v tomto roku podali trestné oznámenie, všetci posunuli latku, pokiaľ si idú za tým, že toto zneužitie svojich ľudských práv by nemalo byť tolerované. Keď idete na súd, aby ste čelili takémuto správaniu, je to osamelý a vyčerpávajúci zážitok, aj keď vyhráte, aj keď máte finančnú schopnosť brániť sa. Aj keď je povedomie o sexuálnom obťažovaní na pracovisku vyššie ako kedykoľvek predtým, stále existuje toľko ľudí, ktorí sa cítia ako obete, boja sa a sú umlčaní ich zneužívateľmi a okolnosťami. Keď sa porota na súde rozhodla v moju priazeň, muž, ktorý ma sexuálne napadol, mi mal ako náhradu škody zaplatiť symbolický $ 1. Až do dnešného dňa mi tento dolár nezaplatil.

Zdroj: time.com

Komentáre

Celkom 2 komentáre

 • Vikina 08.12.2017 v 18:03 Taylor to veľmi pristane a ďakujem za preklad zaujímavého rozhovoru ♥


 • kaja 09.12.2017 v 11:54 Krásny rozhovor a ešte lepšie odpovede, je skvelé, že sa o tom Taylor rozhodla rozprávať, takýmto spôsobom aspoň dodá odvahu všetkým tým, čo si prežili to isté alebo dokonca aj niečo horšie a začnú hovoriť. Pravda vždy vyjde najavo a ľudia by za svoje činy mali pykať. A obálku som videla už tento týždeň na tumblr, moc jej to tam svedčí :)


 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?